CIĘCIE I BIGOWANIE
Cięcie – jest operacją rozdzielania materiału. Cięcie może być wykonane poprzez usunięcie części materiału metodą obróbki ubytkowej lub bez jego usuwania metodą obróbki plastycznej.
Czynniki wpływające na jakość krojenia Po przekrojeniu lub okrojeniu stosu papieru arkusze powinny być prostokątne, ich wymiary dokładne, a brzegi czyste i gładkie. Czynniki wpływające na jakość krojenia: − dokładność wyrównania arkuszy, − stan techniczny krajarki, − wielkość siły nacisku belki dociskającej na stos papieru, − sposób ostrzenia noŜa: kąt ostrzenia i ostrość noŜa, − gatunek, grubość i wilgotność papieru. Jakość krojenia dolnych arkuszy ryzy i szybkość stępienia noŜa w duŜym stopniu zaleŜy od szpalty (listwy podnoŜowej). Szpalty wykonywane są z róŜnych materiałów. Wykorzystuje się do tego celu, stop drukarski ze zwiększoną zawartością ołowiu czy tworzywa sztucznego.
Siły występujące w operacji krojenia Nacisk ostrza noŜa na ryzę, wywierany w kierunku jego ruchu, przyjęto nazywać „siłą krojenia”. Nacisk ten moŜe być przedstawiony trzema siłami składowymi: – pionową, – poziomą w płaszczyźnie krojenia, – czołową, prostopadłą do płaszczyzny krojenia. Te siły składowe są wielkościami zmiennymi nie tylko dla róŜnych warunków pracy krajarki, ale takŜe w operacji jednego krojenia
Cięcie wytworów papierniczych Cięcie wykonuje się piłą lub frezem. Cechą charakterystyczną cięcia jest rozdrabnianie materiału się na drodze narzędzia tnącego. Powstają przy tym opiłki, trociny, strzępki itp. Po przecięciu części nie pasują do siebie, poniewaŜ brakuje materiału, który został rozdrobniony. W procesach introligatorskich cięcie jest rzadko wykorzystywane. Przycinanie jest to rodzaj cięcia stosowanego przy obróbce grzbietu w łączeniu klejowym. W tym przypadku postrzępienie powierzchni powstałej po przecięciu jest konieczne. Rozcinanie natomiast jest rodzajem cięcia stosowanym czasami w zautomatyzowanych liniach oprawiania do oddzielenia od siebie wkładów lub opraw wykonywanych początkowo razem. Wykorzystuje się do tego celu odpowiednie piły tarczowe.
Bigowanie – proces introligatorski polegający na ułatwieniu zginania materiału w określonym i zamierzonym miejscu. Bigowanie oznacza wykonywanie na papierze lub kartonie specjalnych wgnieceń.Wgniecenia te mają za zadanie ułatwienie, a właściwie umożliwienie, odpowiedniego zgięcia kartonu lub kartki.